✨ Smaczny Newsletter ✨
Podaj swój adres e-mail, aby być na bieżąco z promocjami i nowościami! ✨ Wiemy, że nikt nie lubi spamu, dlatego obiecujemy nie pisać zbyt często.
Ragu w stylu bolońskim
Ragu w stylu bolońskim

Makaron spaghetti z ragu bolognese to od samego początku nasz ulubiony przepis z wykorzystaniem Nielonego! Gęsty i wyrazisty sos z kawałkami Nielonego, a do tego pyszny i pełen glutenu makaron bardzo uszczęśliwia. Możesz przygotować to danie również w wersji bezglutenowej używając bezglutenowego makaronu, bo ani Nielone ani sos bolongese nie zawierają glutenowych dodatków. 
P.S. Przygotowaliśmy przepis na tą prawdziwą, nieśpieszną wersję sosu bolognese, pełną głębokich i bogatych aromatów. Oryginalnie sos ten powinien być podany z makaronem tagliatelle, a nie spaghetti, jednak tym razem mieliśmy ochotę na te długie niteczki. 

Składniki na 4 duże porcje:

-Nielone 200g (lub 400g, jeśli chcesz, by sos był jeszcze bardziej gęsty i „mięsny” w smaku. Warto pamiętać, że Nielone nie redukuje się tak jak mięso mielone podczas smażenia – po prostu nie odparowuje z niego woda i nie tracimy tu masy, więc 200g też będzie jak najbardziej ok!)
-olej do smażenia, 4-5 łyżek
-cebula 200g
-czosnek 6 ząbków
-2 średniej wielkosci marchewki (150g)
-seler naciowy 200g
-krojone pomidory w puszce 1 szt (400g)
-koncentrat pomidorowy 3 łyżki
-bulion warzywny 1 szklanka (u nas szybka wersja oszukana – 250ml wody z dodatkiem kozieradki, granulowanego czosnku i cebuli, czarnego pieprzu, słodkiej papryki, kurkumy i soli – mała szczypta wszystkiego i powstaje smaczny i szybki oszukany bulion). Warto mieć drugie tyle bulionu w zapasie, bo może okazać się podczas gotowania sosu, że przyda się dolać więcej bulionu.
-białe lub czerwone wytrawne wino 100ml
-sól i pieprz do smaku, nie żałuj! 
-cukier 1-2 łyżki
-mleko roślinne 200ml (użyj swojego ulubionego, u nas to sojowe)
-roślinna śmietanka 100ml (opcjonalnie)

-paczka makaronu tagiatelle lub spaghetti

Przepis:

1. Przygotuj warzywa. Cebulę pokrój w kostkę, czosnek w cienkie plasterki, marchewkę zetrzyj na tarce na małych oczkach, a seler naciowy pokrój w drobną kosteczkę.

2. Rozgrzej na dużej patelni olej, wrzuć cebulę, posól i podsmaż na średniej mocy palnika aż cebula się zezłoci. Wtedy dodaj do niej czosnek, marchewkę i seler naciowy i smaż przez kilka minut mieszając, aż warzywa się podduszą.

3. Przełóż na chwilę podsmażone warzywa do innego naczynia i na małym ogniu lekko podsmaż Nielone, rozkruszając je na grudki. Tutaj do smażenia nie musisz dodawać tłuszczu.

4. Gdy Nielone się usmaży i będzie rumiane, wrzuć do niego usmażone wcześniej warzywa i dodaj wino. Gotuj wszystko na małym ogniu, aż wino odparuje.

5. Teraz czas na pomidory, przecier pomidorowy i bulion. Dodaj wszystko do warzyw z Nielonym, wymieszaj, dodaj sól, pieprz i cukier. Zaczynamy długie gotowanie. Przykryj patelnię pokrywką i na małym ogniu gotuj około dwóch godzin, mieszając całość od czasu do czasu. W przypadku, gdy sos szybko i mocno się zredukuje, dolewaj porcjami dodatkowe ilości bulionu.

6. Pod koniec gotowania dodaj do sosu mleko roślinne. Oryginalnie dodaje się mleko, by złagodzić kwaśność pomidorów, więc my też tak robimy. Po dodaniu mleka gotuj jeszcze przez jakiś czas, by sos znów się zredukował i nie był rzadki. W gotowym gęstym sosie łyżka powinna stać pionowo.

7. Pora na składnik opcjonalny, czyli po zakończeniu gotowania sosu, możesz dodać do niego roślinną śmietankę i wmieszać w masę.

8. Został już tylko makaron! Ugotuj paczkę makaronu al dente według instrukcji na opakowaniu i nakładaj na talerze z sosem bolognese. My najbardziej lubimy sos posypany dodatkowo płatkami drożdżowymi i listkami świeżej bazylii.

Smacznego!

Prawdziwy sos bolognese jest czasochłonny, ale opłaca się poświęcić na niego tyle czasu. Można też od razu zrobić podwójną ilość sosu, by połowę zamrozić w porcjach na szybki obiad, gdzie wystarczy rozmrozić i podgrzać bolognese i dodać np. do makaronu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.